Vánoce, svátky klidu?

Cestování 12. prosinec 2017

Vánoce, svátky klidu?

Nela Vítová Nela Vítová autor článku

Vánoce se blíží rychlostí světla a všude kolem nás pomalu začíná ten pravý vánoční shon, stejně jako každý rok. Občas si říkám, jestli je ten shon opravdu nevyhnutelný, ale nejspíš ne. Jelikož většina z nás nechává nakupování dárků na poslední chvíli, týden před Štědrým dnem si uvědomíme, že vlastně nemáme ani jeden a lítáme po obchodech vystresovaní. A právě ta atmosféra naplněná stresem je asi to jediné, co na Vánocích nemám ráda. Předvánoční období jinak miluji od malička a ačkoliv už dávno dítě nejsem, těším se na něj každý rok stále stejně. Možná i víc.

   Čím pro Vás vlastně začínají Vánoce? Je to v době, kdy Vaše město zaplaví vánoční výzdoba? Nebo den, kdy poprvé sněží? Pro mě ty pravé Vánoce začínají dnem, kdy se jdu poprvé podívat na každoroční vánoční trhy ve městě, v klidu si vypiji svařák a sním trdelník. Letos jsem ale vyměnila pražské trhy za ty Vídeňské a byla jsem mile překvapena. Už, než jsem do Vídně jela, čekala jsem, že bude krásná, ale Vánoce tam mají opravdu velké kouzlo.

   Kromě překrásně nasvícené městské radnice si město dá záležet i na sjednocení jednotlivých obchůdků, které jsou rozmístěny po celém hlavním náměstí. Všechny mají stejnou barvu i výzdobu v podobě girland s vánočními ozdobami. Náměstím je navíc vedena bruslařská dráha, kterou si může užít každý, hned vedle vchodu na kluziště je totiž půjčovna bruslí. V noci se nad Vámi rozzáří stromy plné světýlek a atmosféru doplní tradiční koledy. Na trzích si můžete kromě řemeslných výrobků vybrat i ze široké škály jídla a nápojů. Od svařáku a punče po čokoládové koblížky a obří brambory plněné jogurtovým drezinkem se šunkou.

   Musím uznat, že trhy jsou opravdu plné lidí. Pro někoho, kdo nesnese prodírání se davem, vídeňské vánoční trhy nejspíš moc nebudou. Ale pro milovníky Vánoc, kteří si atmosféru užívají naplno, je Vídeň tím pravým místem.
   Zkusme se letos trochu zpomalit a užít si to, jak se říká, nejkrásnější období v roce v klidu a v přítomnosti těch nejbližších. Vždyť jsou tu Vánoce…
ODEBÍREJTE NOVINKY